loader image

Analizator logiczny – podstawa elektronika

Analizator logiczny to narzędzie umożliwiające rejestrację oraz wyświetlanie przebiegów zarejestrowanych na liniach komunikacyjnych systemów cyfrowych.  Mają one możliwość dekodowania popularnych protokołów komunikacyjnych, takich jak SPI, I2C, UART itp., dzięki czemu użytkownik oprócz samych przebiegów widzi również dane, które są przesyłane.

Naszym wyborem jest rozwiązanie firmy Saleae – wersja Logic 8. Istnieją w ofercie firmy Saleae bardziej zaawansowane 16 wejściówe moduły, oraz szybsze w wersji PRO.

Saleae Logic 8 to 8-kanałowy analizator logiczny z możliwością rejestracji sygnałów analogowych (każde z wejść może pracować jako wejście analogowe lub cyfrowe). Analizator pozwala na rejestrację sygnałów cyfrowych z szybkością do 100 MS/s, co pozwala na analizowanie sygnałów o częstotliwości do 25 MHz. Poziom logiczny badanych sygnałów powinien zawierać się w przedziale 1,8..5,5 V, można też dołączać analizator bezpośrednio do linii interfejsów RS-232 i RS-442/3. Sygnały analogowe rejestrowane są z szybkością do 10 MS/s i z rozdzielczością 10 bitów.

 

Zalety:

Etui w zestawie

Cały zestaw utrzymujemy w etui, które mieści wszystkie potrzebne do pracy elementy: konektory zwane chwytakami, przewody, kabel USB oraz samo urządzenie.

Zabezpieczenia

Mimo tego, że wejścia nie są izolowane między sobą to także z nich wytrzyma max. 30VDC co powoduje, że większość połączeń staje się bezpieczna dla analizatora. Po prostu trudniej go uszkodzić przez błędne połączenie.

Właściwości

  • Osiem wejść uniwersalnych, mogących pracować jako cyfrowe, analogowe lub oba jednocześnie
  • Próbkowanie sygnałów cyfrowych: 100 MS/s
  • Próbkowanie sygnałów analogowych: 10 MS/s
  • Maksymalna częstotliwość sygnału cyfrowego: 3 MHz
  • Zakres poziomów logicznych sygnałów cyfrowych: 1,8..5,5 V
  • Zakres napięć dla sygnałów analogowych: 0..5 V
  • Pasmo sygnałów analogowych: 1 MHz
  • Rozdzielczość próbkowania sygnałów analogowych: 10 bitów
  • USB 2.0
  • Wymiary: 53 x 53 x 12 mm
Podsumowując: stosujemy ten analizator w pracy codziennej i bardzo polecamy. Dostępne są również wersje tańsze, jednak nie oferują takich prędkości próbkowania i nie posiadają zabezpieczeń powyżej 5VDC. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również oprogramowanie LOGIC!, które pozwala na wizualizację zapisanych próbek a także ich analizę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!